Korona Gór Świętokrzyskich

W obecnym roku szkolnym klasy czwarte realizują innowację pedagogiczną „Zdobywcy Korony Gór Świętokrzyskich”, której pomysłodawczyniami i realizatorkami są panie dyrektor Katarzyna Szumańska, Ewa Maciejewska i pan Mirosław Sotkiewicz. Celem tego projektu jest poznanie walorów krajoznawczo-turystycznych i historycznych Gór Świętokrzyskich, popularyzacja turystyki pieszej wśród młodzieży szkolnej oraz promocja aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia, a także aktywnego wypoczynku.

Korona Gór Świętokrzyskich to 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm i grzbietów Gór Świętokrzyskich. Większość szczytów KGŚ leży w województwie świętokrzyskim, jedynie dwa z nich: Altana należąca do Wzgórz Niekłańsko-Bliżyńskich oraz Fajna Ryba w Paśmie Przedborsko-Małogoskim znajdują się odpowiednio w województwach mazowieckim i łódzkim.

Wszyscy uczniowie klas czwartych podjęli się tego wyzwania i pragną zdobyć wszystkie dwadzieścia osiem szczytów, aby uzyskać Odznakę Korony Gór Świętokrzyskich. Potwierdzeniem zdobycia poszczególnych szczytów będzie wpis w książeczkę dokonany przez pana Mirosława Sotkiewicza – przewodnika PTTK.

Trzymamy kciuki za wędrowców i życzymy bezpiecznych szlaków.

Mapa Korony Gór Świętokrzyskich .

Zdjęcia dotyczące projektu znajdują się w Galerii.

I etap. Rajd Integracyjny Klas Czwartych.

25 września 2019 r. klasy czwarte uczestniczyły w „III Rajdzie Integracyjnym Klas Czwartych”. Uczniowie, pod opieką przewodnika pana Mirosława Sotkiewicza, pań dyrektor oraz wychowawców, wyruszyli z Masłowa do Ciekot. Idąc szlakiem czerwonym – grzbietem Pasma Masłowskiego zdobyli Klonówkę (473 m n.p.m.) – jeden z 28 szczytów na liście „Korony Gór Świętokrzyskich”, które uczniowie zamierzają zdobyć w celu uzyskania „Odznaki Korony Gór świętokrzyskich”. Podczas wędrówki uczniowie mieli okazję podziwiać widoki z platformy widokowej w okolicach Klonówki, zobaczyć rezerwat przyrody Diabelski Kamień oraz wziąć udział w grzybobraniu. Ponadto, uczniowie zaangażowali się w akcję „Sprzątanie Świata”. Nagrodą za wytrwałość były zabawy integracyjne przy ognisku w Ciekotach oraz smażona kiełbaska. W Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” uczniowie mogli zwiedzić Rodzinny Dworek Stefana Żeromskiego oraz wziąć udział w grze terenowej „Azymut na Żeromskiego”. Mimo różnorodnej pogody humory wszystkim dopisywały i większość uczestników już „złapała” bakcyla pieszego wędrowania.